30 Days of Writing Challenge - Day 7

January 11, 2017

Day 7 - Write about something you'd be willing to fight for.

 

I suppose the most important things in life are the ones that make you happy, therefore that's what I'd fight for. Even if this sounds a little bit selfish, I think that my own happiness is the most important thing, because if I'm happy myself then I can share it with other people. In my eyes that's the only way to get anywhere in life, no one wants miserable and negative people around them, right?

 

Another thing I'd fight for is justice, there is so much unfairness in the world and it makes me really sad. So if I personally saw someone not being treated fairly, I'd definitely step in!

 

I'd fight for a good life. To really be proud of myself!

 

I'd fight for my friends and family if they ever needed help with anything!

Päev 7 - Kirjuta millestki, mille nimel oled valmis võitlema.

 

Kõige olulisem asi elus on olla õnnelik. Sellepärast võitleksin kõige eest, mis mind õnnelikuks teeb. Isegi kui see veidi isekalt kõlab, usun, et õnnelikud inimesed jagavad oma rõõmu ka inimestega nende ümber, ja nii on ainuke viis elus kuhugi jõuda. Mitte keegi ei taha end ümbritseda negatiivse energiaga!

 

Teine asi, mille nimel ma võitleksin on inimeste õigesti kohtlemine. Maailmas on niipalju ebaausust, et see on lausa kurb. Kui näeksin enda ümber väärkohtlemist, astuksin kohe sinna vahele.

 

Võitleksin hea elu eest! Tahaksin enda üle tõesti uhke olla.

 

Ja kohe kindlasti sõprade ja pere eest kui nad kunagi millegiga abi vajaksid.

 

 

 

Please reload

March 16, 2019

November 22, 2018

August 8, 2018

Please reload

Please reload