30 Days of Writing Challenge - Day 10

January 14, 2017

Day 10 - Do you ever think about something “What if…?”

 

I can’t say that I do. I’m a big dreamer but that’s something I never think about. I believe that everything happens and goes as it’s supposed to. Thinking back to things and wondering "What if…" would just be a waste of time, because at the end of the day we’re still here and we can’t travel back in time. I couldn’t be happier with what I have and where I am!

 

If anything, then sometimes I do think what I would look like if I was born in another country and culture at another time, what I would believe in, what kind of life I would have. I’ve always wanted to live in 1920’s, so that’s kind of all I ever think about. Otherwise I’m pretty realistic and don’t evaluate every situation. Now when I write about it, it may sound a little bit strange but I don’t even think back to things and wonder what I would’ve done differently, ever. It’s just wrong to me, thinking back and saying I could’ve done this better and that better would just make me depressed, if you can’t change it, don’t think about it! 

 

What I do like to think about though, is the future. I’m a big daydreamer, I lose myself all the time staring at walls thinking into the future. Coming up with ideas, imagining, planning etc. That’s the kind of thinking people should do!

 

Päev 10 - Kirjuta millestki, millest sa mõtled “Mis siis kui…?”

 

Kui nüüd aus olla, siis ei mõtlegi ma kunagi minevikku. Olen küll suur unistaja, aga millegipärast ei mõtle ma kunagi ajas tagasi ja ei unista ja mõtle, et “Mis siis kui…?” See on täitsa aja raiskamine minu arust, sest päeva lõpus olen ikka siin samas ja ajas tagasi kahjuks reisida ju ei saa. Peale selle ei oskaks ma õnnelikum olla selle üle mis mul on ja kus ma olen...

 

Kui midagigi, siis vahel mõtlen, et milline ma välja näeks kui oleksin mõnes teises riigis sündinud mõne teise rassina, erinevas usus või ajastus. Olen alati 1920-ndates elada soovinud, see on nagu ainuke asi millest mõnikord end unistamas leian, peale selle olen ikka üsna realistlik. Tegelikult ei mõtle ma isegi selle peale, mida ma mõnes kohas teisiti oleks teinud või öelnud. See teeks mind lihtsalt negatiivseks ja kurvaks, kui asju muuta ei saa, ei ole vaja neile ka mõelda, nii säästad iseenda energiat.

 

MIlle peale ma aga mõtlen, on tulevik. Olen suur daydreamer, tihtipeale leian end jällegi lagesi vaatlemas ja unistamas. Ideed, unistused, plaanid jne. Selline mõtlemine on rohkem minu moodi!

 

 Photo by Jessikah Day

 

Please reload

March 16, 2019

November 22, 2018

August 8, 2018

Please reload

Please reload