30 Days of Writing Challenge - Day 27

January 30, 2017

Day 27 - How have you changed in two years?

 

I have changed quite a bit during those two last years in my own opinion. Two years ago I had just finished my foundation diploma and was studying on the first year of my bachelors. I had no plan for the future, I hadn't met James yet and I didn't own this blog. 

 

I think that I've become a lot more of a normal person by now, I don't live up in the clouds anymore. I am more realistic, organised and I don't wait for things to come to me themselves. I am much more relaxed, because first two years I was completely mad. I was constantly out looking for adventures and I would just say yes to everything, I was so restless and had so much energy. But now I'm so relaxed and I appreciate other things like exploring and spending quality time with friends and family, reading, making things, cooking. I don't want to say that I've become a housewife, but I mean kind of haha..

 

So yes I didn't have any plans for the future, I had never written anything in my life and I thought I was going to work behind movie scenes as a prosthetic make-up artist making monsters. Today, writing is my main hobby/part-time job, I don't want to make monsters anymore, instead I want to make people pretty. I actually have a plan for the future, I want to go back home and work as an editor.. And I'm not that lost in the world anymore!

 

Obviously James is a big part of my life now and I hadn't met him two years ago. I think it was exactly two years ago now that we met actually.. But yes, he turned my world upside down and I don't even remember myself before him, so that's quite a change isn't it.

 

Otherwise I'm the same Helena and I don't think I've changed drastically in those two years. I'd like to think of it as growing into a bigger, better person.

Päev 27 - Kuidas oled viimase kahe aasta jooksul muutunud?

 

Viimase kahe aasta jooksul olen ma omaarust päris palju muutunud. Kaks aastat tagasi olin just oma Foundation kursuse lõpetanud ning bakalaureusega alustanud. Tulevikuks mul plaani ei olnud, Jamesi ei olnud ma veel kohanud ning seda blogi ma ka veel ei omanud..

 

Ausaltöeldes arvan, et olen palju normaalsemaks muutunud. Ma ei ela enam pilvedes nagu vanasti, olen palju realistlikum, organiseeritum ja kahe jalaga maa peal. Palju rahulikumaks olen jäänud, kaks aastat tagasi olid mul pidevalt sipelgad püksis, küll ma käisin igal pool ja ütlesin kõigele jah, nii palju pööraseid kogemusi..Nüüd hindan teisi asju nagu vaikus, pere ja sõpradega olemine, lugemine, trenni tegemine jne. Ma ei taha öelda, et ma koduperenaiseks olen hakanud, aga no peaaegu haha..

 

Tulevikuks mul plaane ei olnud, ja ma ei olnud elusees midagi kirjutanud. Arvasin, et hakkan tulevikus filmide tegemisel töötama koletisi ja tulnukaid vormides. Nüüd olen poole kohaga kirjutaja ja ei taha enam koletisi valmistada, tahan hoopis inimesi ilusaks teha. Tulevikuks on mul ka plaan olemas, tahan tagasi Eesti kolida ja toimetajana töötada. Polegi enam selline kadunud laps.

 

Otseloomulikult on mul nüüd James, kellel on minu elus väga suur roll. Ta tuli ja pööras mu maailma pahupidi. Kusjuures me tutvusime täpselt kaks aastat tagasi täna. Ma peaaegu nagu ei mäletagi ennast enne teda..

 

Muidu olen ikka sama Helena, mingeid pööraseid elumuutusi toimunud nagu ei ole. Ja ma ei kutsuks seda muutumiseks, pigem nagu suuremaks ja paremaks inimeseks saamiseks..

 

 

 

Please reload

March 16, 2019

November 22, 2018

August 8, 2018

Please reload

Please reload