4 Must-Have Make-Up Palettes.

March 12, 2017

Make-up comes and goes and it's very difficult to keep up with all of the new releases and exciting collections because there's just too many. However, some of it is just too good to miss out on. That's why I decided to share my all-time favourite palettes with you because no one needs more than a few essential palettes therefore it's best to invest in something worth a while.

Täna jagan teiega oma lemmikuid meigipalette. Uusi kollektsioone ja tooteid on lihtsalt nii palju, et vahel on raske end kõigega kursis hoida. Kuna iga naine vajab vaid paari head paletti, aitan teil investeerida just nendesse, mis minu arvates kõige paremad on.

 

Kat von D Shade&Light Eye Contour Palette

 

This palette is the most basic tool for an everyday make-up look. I use it daily on my eyes, I use it on my eyebrows and I use it as my contour. If I could only take one palette anywhere with me, that would be it. The colours are so pigmented and blend into each other so seamlessly. This is a perfect lazy-girl palette.

 

See Kat von D palett on perfektne igapäevaseks päevameigiks. Kasutan seda oma silmadel, kulmudel ja isegi kontuurina. See on see palett, mille pistan kotti siis kui sinna midagi muud eriti ei mahu. See on lihtsalt nii universaalne, kui jumestuskreem välja arvata, suudan sellega oma terve näo ära meikida. Kõik värvid on nii neutraalsed ja tugeva pigmendiga, pehmed ja hajuvad üksteisse ilma igasuguse vaevata. Perfektne laisa tüdruku abivahend.

 

 

Make-Up Revolution Cover&Conceal Palette

 

I love Make-Up Revolution, it's so good for it's price, their palettes are so compact and beautiful. I love their blush palettes a lot, but I think I love this concealer one the most. The consistency of these shades is so smooth that you could use it almost as a foundation if you dont want much coverage all over the face, it's amazing as a concealer and the darker shades work for me as cream contours. It comes with 8 shades and I use all of them. The yellowish tone brightens the face, I change the concealer colors as I tan or go whiter during the winter and the darker shades are perfect as bronzer/contour. I'm not sure but I think this palette is only 8 pounds, and definitely check out their highlight/blush palettes as well.

 

Ma armastan Make-Up Revolutioni. Nende meigitooted on nii head ja nii odavad. Ma armastan nende põsepuna palette ja lauvärvi palette, aga see peitekreemi palett saab kindlasti 10 punkti. Nende tekstuur on nii pehme ja mõnus, et vahel saab neid isegi jumestuskreemina kasutada. Kollakas toon muudab mu näo kohe erksamaks, tumedamad toonid sobivad mulle kontuurina ja heledad toonid peitekreemina. Perfektne igaks aastaajaks, kuna sealt leiad õiged toonid isegi päevitunud nahale. Ma ei ole kindel, aga minu arust oli see palett vaid 8 naela ehk siis umbes 10 eurot. Kindlasti tseki ka nende highlighteri- ja põsepuna palette.

 

 Tarte Cosmetics Tarteist Pro Amazonian Clay Palette

 

This is by far my favorite eyeshadow palette. I've been using this for more than half a year and I haven't run out of varieties with these shades. It has the most beautiful matte shades, which are very rare to find. Apparently the shimmery eyeshadows are much easier to make, but the mattes have more of a dry texture so they appear patchy. Anyways, this is my going out make-up palette for eyes. I love to test with the gorgeous purples and reds and for example creating a halo eye with the 4 shimmery shades. I recommend this palette to everyone, it has so many different varieties you can create and it's super easy to use since the shadows are very smooth and pigmented.

 

See on minu kõigi aegade lemmik silmameigi palett. Ma olen seda juba rohkem kui pool aastat kasutanud ja ikka veel leian uusi viise kuidas neid toone omavahel kombineerida. Usu või mitte, aga kõik need toonid sobivad omavahel kui valatult. Selles palettis on maailma mõnusaimad matid toonid, mida on väga raske valmistada. Üldiselt on kõik lauvärvid just sätendavad, sest nende tekstuuri on palju kergem valmistada, matid on aga palju kuivema tekstuuriga seega tihtipeale jäävad laigulised ning ei haju väga hästi. Mulle meeldib nende lillade ja punaste toonidega katsetada ja need 4 sätendavat tooni on imeilusad lihtsalt omapäi või siis halo-silmameigina. Soovitan kõigile!

 

 

The Balm How Bout' Them Apples Lip&Cheek Palette

 

I thought that I'll just throw this one in here as well because it's a wonderful palette. I personally love lip palettes, because I'd rather buy 6 lipsticks in a palette than one lipstick for the same price. No one really used the whole lipstick anyways, I have so many and I only use like 1/10th of each. So yes, palettes are perefct and this one is just gorgeous, I'm in love with the Caramel shade, it's my favorite at the moment, and they transform into gorgeous blushers to match your lips, win win I say?

 

Ma armastan huulepalette, kuna ma eelistan osta pigem 6 huulevärvi 1 asemel sama hinna eest, pealegi, ma ei kasuta mitte kunagi ära tervet huulepulka, heal juhul 1/10ndikkku. See The Balmi palett sisaldab endas 6 kaunist huulevärvi, millest minu lemmikuks on toon Caramel. Iga toon transformeerub ka põsepunaks, mis sobib valatult sinu huultega ja seob kokku terve meigi. Tekstuur on pehme ja mulle meeldib neid värve lihtsalt sõrmede abil huultele ja põskedele kanda.

 

 

 

 

Please reload

March 16, 2019

November 22, 2018

August 8, 2018

Please reload

Please reload