EMS & LPG @Ztudio

November 5, 2017

If you haven't heard about Ztudio yet, they're a brand new beauty salon in Tallinn and besides hair- and skincare, they also offer a range of fascinating beauty- and workout procedures.  I first heard about EMS training and LPG massage from my co-worker, who was throughly impressed with the whole concept and results. Obviously then I had to try it out myself!

 

 

Kui sa veel Ztudiost kuulnud ei ole, on nad üks super-äge uus stuudio Tallinnas. Peale juuksuri- ja kosmeetiku teenuste leiad sealt ka paljusid põnevaid iluhooldusi ja treeningvõimalusi. Esmalt kuulsin EMS-treeningutest ja LPG-massaazist oma töökaaslase käest, kes neid väga kiitis ja ka mul minna soovitas. Otseloomulikult pidingi kohe järgi proovima.

 

 

 

EMS stands for Electric Muscle Stimulation. Technically, EMS is a total body workout with body current. Personal trainers, gyms and beauty centers concentrate on the fitness and beauty aspects: body shaping through muscle formation and catabolism of fat, stimulation of metabolism and tightening of connective tissue. The EMS full-body workout activates over 90% of the muscles fibers at the same time during each contraction! As oppose to conventional weight training, deeper muscles are demanded, as well. That enhances intra- and intercellular coordination. Therefore, the training produces an effect much more rapidly and effectively than conventional weight training.

 

The procedure starts with putting on a special costume, which is then connected to the EMS machine. I can not explain that feeling of electricty going through your body when the machine starts and you're told to start with the workout. It feels very strange, not painful, not unpleasant - just very weird. Body soon gets used to this and you'll get the hang of the workout, which is really really simple. The trainer was constantly asking me if I wanted to add more levels, which means that you can actually control your workout and the intensity of it. I was super sweaty after only 5 minutes of the workout and honestly, even one squat felt like I was doing 20 of them at once - so hard! After the whole 20 minute workout I felt like I had been in the gym for 2 hours! 

 

 

EMS ehk elektriline musklistimulatsioon on treeninguvorm, kus kasutatakse elektrit selleks, et treeningkoormust süvendada ning tulemusi kiiremalt ja intensiivsemalt näha. EMS-treening aktiveerib 90% sinu musklitest ning seda kõike samal ajal, stimuleerides kaalulangust ning ainevahetust. Selline treening kestab 20 minutit, kuid ta on 18 korda tõhusam kui tavaline jõusaali treening. 

 

Ma isegi ei oska seletada seda tunned, kui sa selle kostüümi selga paned ja esimesed elektrolüüdid sinu kehasse lähevad - maailma kõige veidram tunne! Kuid samas ei ole see ka ebamugav ega valus, pigem lihtsalt väga võõras. Treening ja harjutused iseenesest olid väga lihtsad, ning treener küsis minult pidevalt, et kas soovin tugevust juurde - ehk siis saad ise valida oma treeningu intensiivsuse. Ausaltöeldes olin ma juba peale esimest 5 minutit üleni higine ning tõesti oli tohutult raske teha kasvõi ühte kükki. Tavaliselt võin neid jõusaalis ju mitmekümneid teha? See trenn möödus imekiiresti ning lõpetuseks sain 10 minutit hoopis teistsuguseid elektriimplusse, mis tõesti rahustasid keha maha ning masseerisid muskleid väga süviti. Tundsin, nagu oleksin 2 tundi järjest intensiivset treeningut teinud! 

 

 

After my workout I had a session of LPG, which is essentially a massage against cellulite. But it also helps to detoxify your body and to fasten your metabolism. And obviously it's an excellent relaxation for muscles, which is just what I needed after that workout. I could choose 3 areas of my body that I wanted the massage on, so I chose tummy, thighs and bum. The procedure lasted for 40 minutes, I had a lovely chat with my cosmetician who also gave me loads of recommendations for skincare products etc. It felt like my skin was constantly being vacuumed, which weirdly enough, felt very good. After the procedure I could actually feel my skin being much tighter and smoother. Apparently you can see the results after 3 times already! Definitely suggest it to everyone, because it doesn't just help with the cellulite but it's also very good for the skin tissue, blood circulation and metabolism, plus the results are told to last forever!

 

Peale oma treeningut läksin otse kõrvale ruumi LPG-sse, mis on siis tselluliidi vastane massaaz. Peale selle aitab ta ka keha toksiinidest vabastada, vereringet elavdada ning kollageeni ja hüaluroonhappe taset tõsta. 40 minuti vältel masseeriti siis minu valitud probleemseid kehaosi, milleks ma valisin kõhu, tuharad ning reied. Tundus, nagu minu nahk oleks konstantselt vaakumis, kuid samas oli ta nii lõõgastav ja perfektne peale seda treeningut. Peale massaazi tundus minu nahk nii sile ja palju rohkem pingul. Olin nii üllatunud, kuna tavaliselt võtavad igasugused protseduurid nii kaua aega, et mõjuda. LPG Ztudios lubab aga tulemusi juba peale 3ndat korda, nii et soovitan kõigile!

 

 

 

 

 

Please reload

March 16, 2019

November 22, 2018

August 8, 2018

Please reload

Please reload